Достапни линкови

Расте бројот на настрадани во земјотресот во Кина


Бројот на настрадани во земјотресот во Кина се искачи на најмалку 94 лица а илјадници се повредени. Државната новинска агенција јави дека осум населени места во регионот Жангџиан биле погодени од потресите во понеделникот. Околу 2.000 домови се комплетно уништени. Над 120.000 лица трпат штети од природната катастрофа а 31.600 лица се преселени поради штетите од земјотресот.
XS
SM
MD
LG