Достапни линкови

Најави за средба меѓу Груевски и Орешарски


Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин денеска најави средба на премиерите на Македонија и на Бугарија, Никола Груевски и Пламен Орешарски, што би се одржала во текот на оваа недела. „Во моментов ги прецизираме темите за средбата. Последниот контакт на тоа ниво беше ден или два пред поранешниот премиер да си поднесе оставка“ изјави Вигенин на прес-конференција во Софија. Тој информира дека бугарскиот преговарачки тим е обновен, а ќе го предводи амбасадорот на Бугарија во Скопје, Иван Петков. „Ја изразив нашата подготвеност за поскоро потпишување на договорот за добрососедство. Досега нема таква покана. Има извесно придвижување. Се одржаа четири круга (преговори). Но, откако стапив на должност, не се водени преговори. Нема особен притисок во Македонија тоа да се случи“ изјави Вигенин.
XS
SM
MD
LG