Достапни линкови

Расте бројот на жртвите од земјотресите во Кина


Кинеските власти соопштија дека 89 луѓе загинале, а над 600 биле повредени и илјадници останале без домови во двата земјотреса што вчера ја погодија провинцијата Гансу. Државната агенција Хсинхуа наведува дека земјотресите кои погодиле осум градови во таа провинција, во северозападниот дел од земјата. Првиот потрес бил со сила од 6,6, додека вториот од 5,9 стпени според Рихтеровата скала.
XS
SM
MD
LG