Достапни линкови

Папата во посета на Бразил


Папата Франциско од денеска е во посета на Бразил, земја со најмногу каталоци во светот. Тоа е негова прва посета на една земја на Латинска Америка откако стана поглавар на Римокатоличката црква во март годинава. Бразилските власти соопштија дека подготвиле голема безбедносна операција во која биле вклучени илјадници полицајци. До оваа посета доаѓа само на неколку недели од насилните демонстрации и протести против корупцијата и против организирањето на Светското фудабалско првенство во иднтата година.
XS
SM
MD
LG