Достапни линкови

Пакистан ќе ги помага мировните разговори


Пакистански официјални претставници изјвија дека нивната земја ќе помага во разговорите меѓу авганистанската влада и талибанците, ако биде побарана таква помош.Сартај Азис националниот советник за надворешна политика ја даде изјвата за време на едно дневната посета на Авганистан. Посетата беше со цел подобрување на релациите меѓу Пакистан и Авганистан. Ова е прва посета на пакистански претставник на Авганистан од формирањето на новата пакистанска влада по изборите во мај. Односите меѓу Пакистан и Авганистан често се разнишани бидејќи Кабул го обвинува Пакистан дека ги подржува талибанците.
XS
SM
MD
LG