Достапни линкови

Крис Фрум победи на Тур Де Франс


Крис Фрум од Британија победи на 10 то издание на Тур Де Франс. Фрум кој има 28 години победи со предност од 4 минути и 20 секунди пред колумбиецот Наиро Куинтана.Фрум во минатата година беше вице шампион. Тој е втор британец во историјата кому му појде од рака да победи на Тур де Франс. Победник на последната етапа на Тур со должина од 133,5 километри, што е возена од Версај па низ Париз е Марцел Кител, кој ја помина за три часа, шест минути и 14 секунди.
XS
SM
MD
LG