Достапни линкови

Нетанјаху изјави дека мировните раговори со палестинците ќе бидат тешкиИзраелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека планираните мировни разговори со палестиците ќе бидат тешки. Нетанјаху денеска кажа дека било каков договор што би се постигнал, ќе биде ратификуван на национален референдум.Изјавата на Нетанјаху доаѓа откако државниот секретар на САД Џон Кери во петокот објави дека палестинците и Изрел ќе го обноват дијлогот, кој беше суспендиран во 2010, по градењето израелски населби во источен Ерусалим. Во првичната реакција денеска претходно Нетанјаху изјави дека обновувањето на дијлогот со палестинците е од витално значење за Израел.
XS
SM
MD
LG