Достапни линкови

Бомбашки напади во Ирак, над 40 загинати


1
Најмалку 40 луѓе загинале а десетици други се повредени во серијата напади со автомобили бомби во Ирак во областите во кои живеат шиити.Експлозиите се случија во саботата навечер кога многу луѓе се излезени надвор да купуваат или да пијат кафе, кога за тој ден завршува рамазанскиот пост.Над 500 луѓе беа убиени во Ирак во јули од почетокот на Рамазан поради непријателствата меѓу шиитите и суните. Суните кои се малцинство ги обвинуваат шиитите дека ги маргинализираат нивните интереси.
XS
SM
MD
LG