Достапни линкови

Нетанјаху изјави дека обновувањето на дијалогот е витален интерес за Израел


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека обновувањето на дијалогот со палестиците претставува витален и стратешки интерес за Израел. Во писмената изјава Нетанјаху наведува дека за Израел е значајно да се обидат да донесат ставање крај на конфликтот меѓу Израел и палестиците. Тој кажа дека усвојувањето на резолуција со палестиците е исто така од помош за Изрел, за да може да се соочи и со предизвиците од Иран и од Сирија.Изјавата на Нетанјаху е прва раекција откако државниот секретар на САД Џон Кери во петокот објави дека палестинците и Изрел ќе го обноват дијлогот кој беше суспендиран во 2010, по градењето израелски населби во источен Ерусалим.Во саботата Израел објави план за ослободување ограничен број палестински затвореници.
XS
SM
MD
LG