Достапни линкови

Полицијата со водени топови ги растера демонстрантите во Истанбул


Турската полиција синоќа употреби водени топови за да ги растури антивладините демонстрации во Истанбул.Судирите избувнаа откако стотици лица се обидоа да влезат во паркот Гези за да присуствуваат на свадбата на двојка, која минатиот месец се запознала во паркот за време на антивладините протести. Полицијата го затвори паркот за да не дозволи оддржување на церемонијата, по што ги избрка демонстрантите по околните улици и прибегна кон употреба на водени топови.
XS
SM
MD
LG