Достапни линкови

Груевски: Ќе продолжиме со напорите за воспoставување дијалог со Грција


Премиерот Никола Груевсkи изјви дека Македонија ќе направи се што е во нејзина моќ да се дојде до дијалог со Грција во разговорите со името. Нашата борба е прво за дијалог па за решение, бидејќи за да се дојде до решение потребен е дијалог, а за дијалог гледате што се случува од другата страна, изјави денеска Груевски.Тој ова го кажа откако грчкиот премер Самарac го одби неговиот предлог. Груевски не сакаше да го коментира одговорот на писмото на грчкиот премиер Андонис Самарас. Што и да кажам ќе биде протолкувано дека сме ние некакви националисти, немаме добри намери, немаме добра волја, така што би се воздржал од било каков коментар, изјави премиерот Никола Груевски.
XS
SM
MD
LG