Достапни линкови

Ахмадинеџад во посета на Ирак


Иранскиот претседател во заминување Махмуд Ахмадинеџад ги посети Карбала и Наџаф кои важат за свети градови за шиитските муслимани. Ахмадинеџад пристигна во Багдад вчера во дводневна посета. Во Багдад тој имаше разговори со премиерот Нури Ал Малики и вицепретседателот Кхудар ал Кхуази. Двете соседни земји за време на посетата на Ахмадинеџад се согласиле да ги развиваат наоѓалиштата на нафта и природен гас долж нивните граници.Ахмадинеџад ќе си замине од функцијата по два мандати. Новиот претседател ќе биде инаугуриран на 3 август.
XS
SM
MD
LG