Достапни линкови

Претседателот Карзаи го потпиша новиот закон за избори


outside Kabul, 18Jun2013
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го потпиша вториот од двата закони со кои се регулираат изборите во таа земја, со цел да се обезбеди гаранција дека нема да има контроверзи на претседателските и парламентарните избори наредната година.Претходно оваа недела Карзаи го потпиша законот со кој се гарантира поголема независност и моќ на изборната комисија.Агванистанските меѓународни партнери ја притискаа владата на Авганистан да донесе закони со кои ќе гарантира мирна транзиција на власта на изборите во април 2014. Карзаи треба да си замине од функцијата по неговиот втор мандат како претседател , а неколку месеци подоцна завршува и мисијата на НАТО во Авганистан.
XS
SM
MD
LG