Достапни линкови

Пет работници на Коста Конкордија осудени на затворски казни


Италјанскиот суд денеска осуди петмина вработени во компанијата Коста Крочере, чиј брод Коста Конкордија заринка и се преврте во 2012 година, кога настрадаа 32 лица. Петмината вработени се осудени за повеќекратно убиство од немарност. Судот го казани координаторот за кризи во компанијата на две години и десет месеци затвор.Директорот на бродскиот хотел доби казна затвор од две години и шест месеци, а кормиларот и уште двајца офицери се осудени на казна од една година и осум месеци до една година и 11 месеци. Патничкиот луксузен брод Коста конкордија заринка пред карпа и се преврте кај островот Џиљо во Тоскана зошто премногу се приближил до островот.
XS
SM
MD
LG