Достапни линкови

Франција- нападната полициска станица по казна поради носење фереџе


Повеќе стотици мулимани пред полициска станица во францускиот град Трап фрлааа камења и палеа оган за време на протестите, што избувнаа откако полицаец сакал да напише казна на една жена,поради носење муслимански вел преку лицето. Најмалку двајца полицајци и еден тинејџер се повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата, а шест лица се приведени. Групата напаѓачи палела контејнери и кршела автобуски станици. На жените во Франција од 2011 година им е забрането да носат муслимански превез преку лицето.
XS
SM
MD
LG