Достапни линкови

Нови протести и контра-протести во Египет


Десетици илјади подржувачи на отстранетиот египетски претседател Мухамед Морси протестираа во повеќе градови во земјата денеска против одлуката на војската да го суспендира уставот во земјата, отстранувајки го првиот лидер избран на демократски избори. Во главниот град Каиро илјадници протестираа на плоштадите по завршување на молитвите. Вчервачер армијата предупреди дека ќе реагира против насилни демонстрации, поради што денешните протести беа надгледувани од хеликоптери. Противниците на Морси организираа контрапротести на плоштадот Тахир во Каиро. Многумина стравуваат дека земјата се движи кон поголема нестабилност.
XS
SM
MD
LG