Достапни линкови

Кежаровски најави штрајк со глад


протест на новинарите за ослободување на Кежаровски
Новинарот Томислав Ќежаровски најавил дека од понеделник ќе штрајкува со глад, јавуваат македонските медиуми. Информацијата за „Нова“ ја потврдила неговата сопруга Марина. Кежаровски речиси два месеци е во птритвор поради наводно објавување на име на заштитен сведок. Неговите колеги и невладините организации бараат фер судење а народниот правобранител утврдил дека на притворениот му се ускратува правото на излез на свеж воздух и на платен дневен печат.
XS
SM
MD
LG