Достапни линкови

Согласност за одликување на Еди Мари по успехот на Вимблдон


Повеќе од половина од Британците се согласуваат тенисерот Енди Мари да биде одликуван за својот успех на годинешниов турнир во Вимблдон. Шкотланѓанецот Мари е првиот Британец кој го освои вимблдонскиот трофеј, после 77 години. Последен тенисер на Велика Британија кој пред Мари победил во Вимблдон е прославениот Фред Пери во 1936 година. Во еуфоријата што настана во целата земја по триумфот на Мари, британскиот премиер Дејвид Камерон, веднаш по финалниот меч изјави дека Шкотланѓанецот би требало да биде одликуван и да ја добие витешката титула- сер.
XS
SM
MD
LG