Достапни линкови

Гласање доверба за италијанскиот министер за внатрешни работи


Ангелино Алфано
Италијанскиот министер за внатрешни работи Ангелино Алфано го пројде гласањето доверба во собранието поради случајот со депортација на сопругата и шестгодишната ќерка на казахстански опозиционер. Премиерот Енрико Лета го бранеше Алфано пред гласањето, тврдејки дека тој не бил инволвиран во депортацијата на Алма Шалабаева, сопругата на казахстанскиот олигарх ЕнМухтар Аблјазов. Шефот на кабинетот на министерот си поднесе оставка поради случајот.
XS
SM
MD
LG