Достапни линкови

Конгресмените бараат дипломатски контакт со Иран


Стотина членови на американскиот конгрес испратија допис до американскиот претседател Барак Обама преку кој се бара возобновување на дипломатските активности во врска со иранската нуклеарна програма по изборот на нов лидер во Исламската република. Денеска на дописот до шефот на државата се потпишаа 118 сенатори. Во писмото се наведува дека покрај промените на претседателската функција во Иран, би било добро да се направи обид за возобновување на соработката меѓу САД и Иран со новоизбраниот лидер на Исламската република Хасан Рохани.
XS
SM
MD
LG