Достапни линкови

Филе: На Србија и претстои напорна работа


На Србија и претстои напорна работа и потребна и е одлучност во следните години за да ја постигне целта, изјави денеска пред српскиот Парламент еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Тој додаде дека членството во ЕУ е прашање кое бара пред се, партиски консензус и дека Србија е добар пример за тоа. Филе изјави дека Белград постигнал добри резултатит во исполнувањето на критериумите за европска интеграција, но оти Европската комисија очекува продолжување на реформите. Еврокомесарот предвидено е денеска да се сретне со претседателот Томислав Николиќ а вчера имаше средби со српскиот премиер Ивица Дачиќ и со членовите на Владата.
XS
SM
MD
LG