Достапни линкови

Четворица убиени на протести во Кашмир


Парамилитарните сили во Кашмир убија четворица селани и повредиа 25 лица. Индиските власти соопштија дека инцидентот се случил за време на протестите кои настанаа поради тоа што полицајци наводно кинеле копии на Куранот. Демонстрантите велат дека четворица полицајци искинале копии од муслимаксата света книга по претрес на исламско училиште во средата. Официјален Њу Делхи со децении се соочува со отпор на владеењето во Кашмир.
XS
SM
MD
LG