Достапни линкови

Бесими: Решение за името со ангажман на двете страни


Членството во Европската унија е една од стратешките определби на Македонија. Остануваме отворени и конструктивни на тој пат за да се надминат сите предизвици, вклучувајќи го и отвореното прашање за името, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими. Oдговорајќи на новинарски прашања, Бесими рече дека за да се дојде до решение потребна е вклученост од двете страни. Вели дека не е информиран за содржината од писмото што Самарас му го испратил на премиерот Никола Груевски.
XS
SM
MD
LG