Достапни линкови

Пареа од реактор на нуклеарката во Фукушима


Јапонскиот оператор на нуклеарката Фукушима соопшти дека се појавила пареа од третиот рекатор, но оти тоа не го зголемило нивото на радиоактивност. Според соопштението, тоа било поради дополнителните количества вода за ладење на реакторот кој продолжува да работи во стабилна состојба. Третиот рекатор во Фукушима беше еден од најпогодените од земјотресот и цунамито што ја зафатија Јапонија во 2011 година.
XS
SM
MD
LG