Достапни линкови

Самарас - Не ве блокира Грција, туку ЕУ


Грчкиот премиер Андонис Самарас.
Грчкиот премиер Андонис Самарас го одбил предлогот на македонскиот премиер Никола Груевски за директни средби на највисоко ниво за да се интензивираат разговорите за надминување на проблемот со името меѓу двете држави, објави скопски „Дневник“. Во одговорот на писмото што Груевски му го испрати пред дваесеттина дена, Самарас вели дека немало потреба од средби бидејќи Грција не била таа што ги блокира македонските евроинтеграции, туку самата ЕУ не дозволувала Македонија да оди напред.
XS
SM
MD
LG