Достапни линкови

Легализирани геј браковите во Британија


Британија ги легализираше истополните бракови откако кралицата Елизабета Втора ја одобри пртаксата. Претходно, парламентот го изгласа законот а кралското одобрение се смета за формалност. Согласно новиот закон, геј двојките можат да склучат брак со цивилни и религиозни церемонии на територијата на Англија и Велс. Паровите кои претходно склучиле граѓанско партнерство ќе можат да ја официјализираат врската со брак.
XS
SM
MD
LG