Достапни линкови

Хјуман рајтс воч против употреба на солзавец во Турција


Турција треба да ја смени уредбата за употреба на солзавец за време на протести, соопшти организацијата за заштита на човековите парав „Хјуман рајтс воч“.Во извештајот се наведуваат десет случаи кога солзавецот предизвикал сериозни повреди. Забележани се случаи и на губење на око и фрактури на глава и на екстремитетите. Сличен апел деновиве упати и Европскиот суд за човекови права поради прекумерна употреба на солзавец врз демонстрантите за време на антивладините протести.
XS
SM
MD
LG