Достапни линкови

Во Индија од затруена храна умреле дваесетина деца


Најмалку 20 деца умреле, а десетина други се во болница откако изеле бесплатни оброци во едно училиште во источниот дел на Индија. Жртвите биле на возраст од 8 до 12 години. Првичната истрага покажала дека во храната содржела недозоливо количество фосфор кој се користи за конзервирање ориз и житарици.
XS
SM
MD
LG