Достапни линкови

Формиран нов владин состав во Египет


Владиниот состав се формираше за време на протести на подржувачите на екс-претседателот Морси. Седуммина загинаа во синоќешните немири
Функционери на техничка влада положија заклетва во Египет. Станува збор за прв владин состав откако војската го отстрани од власт претседателот Мухамед Морси и го суспендираше уставот на трети јули. Муслиманското братство ја смета за нелегитимна владата на чело со премиерот Хазем ел Беблави. Шегот на армијата Абдел Фатах ал Сиси е назначен за вицепремиер и министер за одбрана. Поранешниот амбасадор на Египет во Соединетите американски држави Набил Фахми ќе ја извршува функцијата министер за надворешни работи. Либералот Монур Факри Абдел Ноур е новиот министер за тровија и индустрија.
XS
SM
MD
LG