Достапни линкови

Триесетмина уапсени во Истамбул во врска со анти-владините протести


Турските власти уапсиле триесетмина лица во Истамбул во врска со неодамнешните антивладини протести во центарот на главниот град. Како што јавуваат медиумите, полицијата направила претрес на повеќе локации и повикала на разговор стотина лица. Протестите почнаа кон крајот на Мај, против изградбата на трговски центар на зелената површина од плоштадот Таксим, по што брзо прераснаа во демонстрации против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган. Петмина загинаа а илјадници беа повредени откако полицијата интервенираше со солзавец и водени топови.
XS
SM
MD
LG