Достапни линкови

Најмалку двајца загинати во рударска несреќа во Бугарија


Двајца рудари загинаа, а двајца се водат како исчезнати откако утрово се урна една од галериите во бугарскиот јагленокоп Ораново, во југозападниот дел од земјата. Станува збор за четврта несреќа во рудникот во последните осум години, јави БТА. Според претседателот на бугарскиот Независен синдикат на рударите Валентина Вулчева, до несреќата најверојатно дошло поради лошите безбедносни стандарди.
XS
SM
MD
LG