Достапни линкови

Нема реакции за одлукаа на академик Павловски да ја напушти МАНУ


Академик Божин Павловски во знак на протест поради начинот на кој се врши процесот на лустрација, соопшти дека ги напушта Македонската академија на науките и уметностите и Друштвото на писателите, јавуваат македонските медиуми. Нема реакции од двете институции по најавите на Павловски. Академикот во писмото до премиерот Груевски вели дека е згрозен од прогонот на македонската интелигенција која ги поставила основите на македонската култура и уметност.
XS
SM
MD
LG