Достапни линкови

Закажани претседателските избори во Пакистан


Пакистанските власти ги закажаа претседателските избори во земјата на шести август. На изборите ќе гласаат провинцијалните собраниа и националониот парламентарен состав а ќе се бира заменик за актуелниот шеф на државата во заминување Азиф Али Зардари. Неговиот петгодишен мандат истекува на осми септеври годинава. Зардари не се кандидира за втор мандат бидејки неговата партија нема доволно пратеници во парламентот кои би му обезбедиле победа.
XS
SM
MD
LG