Достапни линкови

Поскапуваат алкохолот и цигарите во Македонија


Пивото во Македонија поскапе за 10 проценти а до крајот на месецов се очекуваат и повисоки цени за цигарите. Поскапувањето е резултат од промените на акцизите за алкохолните пијалоци. За литар пиво акцизата е зголемена од три на четири денари а за другите алкохолни пијалоци од 300 на 340 денари за литар, јавуваат медиумите. Според власта, повисоките акцизи се производ на услогласувањето на домашните со директивите на Европската унија. Поскапите цигари, главно од домашни производители, ќе почнат да се продаваат од крајот на јули.
XS
SM
MD
LG