Достапни линкови

Навални кандидат за градоначалник на Москва?


Алексеј Навални
Претседателот на московската Централна изборна комисија Валентин Горбунов денеска изјави дека опозиционерот и антикорупцски блогер Алексеј Навални и официјално утре ќе биде регистриран за кандидат за градоначалник на Москва. Тој додаде дека нема никакви проблеми со формуларите за кандидатурата на Навални, прецизирајќи дека сегашниот судски процес против него нема да влијае врз регистрацијата. Сепак, Горбунов изјави дека не знае што би можело да се случи доколку Навални биде прогласен за виновен. Тој е обвинет за проневера на над 510 илјади долари.
XS
SM
MD
LG