Достапни линкови

Лустрирани академик и екс-директор на Управата за безбедност


Комисијата за лустрација на денешната седница лустрирала член на Македонската академија на науките и уметностите и поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање. Претседателот Аџиев не го открива идентитетот на лустрираните лица. Контраразузнавачот наводно издавал наредби за следење лица од идеолошко-политички побуди а академикот, според документите кои ги прегледала Комисијата, бил соработник на тајните служби.
XS
SM
MD
LG