Достапни линкови

Словенечкиот претседател утре во посета на Македонија


Претседателот на Република Словенија Борут Пахор утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Предвидено е Пахор утре да има средба со својот домаќин, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, а во среда да ја посети хидорецентралата Света Петка и да положи цвеќе пред споменикот на паднатите борци за Македонија. Пахор во Скопје ќе се сретне и со претставници на словенечки компании, како и со Словенците кои работат и живеат во Македонија, а ќе одржи и кратка презентација на Европското првенство во кошарка што од 4 до 22 септември ќе се одржи во Словенија.
XS
SM
MD
LG