Достапни линкови

Уапсени екологистите кои влегоа во француската нуклеарка


Сите активисти кои упаднаа во француската нуклеарна централа се уапсени. Групата 29 екологисти влегоа во нуклеарката во Трикастин во југоисточниот дел на земјата каде истакнаа банери на кои пишува: „Трикастин – нуклеарна несреќа“ и „Франсоа Оланд – претседател на катастрофа?“. Полицијата соопшти дека активистите не влегле во клучните делови на објектот. Гринпис соопшти дека централата е една од петте најопасни нуклеарки во Франција.
XS
SM
MD
LG