Достапни линкови

Тахири: Српските партии мора да се регистрираат во Косово


Косовскиот вицепремиер Едита Тахири изјави дека партиите регистрирани во Србија нема да можат да учествуваат на локалните избори во Косово, доколку не бидат евидентирани во косовската Централна изборна комисија, пренесе Танјуг. Тахири за весникот „Коха диторе“ изјави дека политичките субјекти треба да бидат регистрирани како политички партии или граѓански иницијативи во согласност со косовскиот изборен закон. Шефицата на косовската екипа во преговорите меѓу Приштина и Белград додаде дека тоа и го кажала и на српската делегација за време на разговорите во Брисел.
XS
SM
MD
LG