Достапни линкови

Нетанјаху:Рохани е волк во јагнешка кожа


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ќе не му верува на иранскиот нов преседател Хасан Рохани нарекувајќи го „ волк во јагнешка кожа“ . Тој во интервју за американската телвизија Си Би Ес, изјави дека Иран секој е ден е се поблиску до реализација на нуклеарната програма и создавање на нуклеарна бомба. Нетанјаху истакна дека под ниту едни услови не смее да се дозволи тоа да се случи. Тој смета дека Исламската република и плановите за нуклеран политрика нема да пртерпат никакви промени додека земјата е под водство на Рохани. Нетанјаху побара од меѓународната заедница повторно да го зголемат притисокот врз Иран.
XS
SM
MD
LG