Достапни линкови

Меркел бара зајакнување на безбедноста во заштитата на податоците


Германската канцеларка Ангела Меркел повика на воведување на строги прописи во областа – заштита на податоци. Односите меѓу САД и ЕУ се нарушија откако во јавноста излегоа податоци дека американските разузнавачки служби ги шпионираат дел од високите европски политичари.
Меркел во интервју за германска телевизија изјави дека Германија ќе зазeме цврст став во дебатата која се води во ЕУ за оваа тема и дека ќе побара од Гугл и Фејсбук да ги почитува правилата и да соопштат кој од нив побарал да ги откријат податоците.
XS
SM
MD
LG