Достапни линкови

Малала: Не сакам да бидам запаметена како „талибанското девојче“


Малала Јусафзаи вели дека не сака да биде запаметена како девојката која Талибанците сакале да ја убијат, туку како „девојката која се борела за своите права“. Шеснаесет годишната девојка од Пакистан ја дала изјавата во саботата на приемот на мисијата на ОН во Пакистан во Њујорк.Ова беше нејзин прв јавен говор откако талибанскиот напаѓач и испука куршум во нејзината глава минатиот октомври во обид да ја убие заради нејзината кампања да ги едуцира младите девојки. Малала рече дека е подготвена да го жртвува целиот нејзин живот за „едукација на младите девојки“. Таа додаде дека Талибанците и другите екстремисти „не ја разбираат важноста на образованието“.
XS
SM
MD
LG