Достапни линкови

Нобеловецот Ел Барадеј одговорен за египетската надворешна политика


Египетскиот политичар Мухамед ел Барадеј денеска ја положи заклетвата за привремен потпретседал за надворешни работи. Соопштението доаѓа откако привремениот премиер Хазам ел Беблави започна со составување на нова влада по симнувањето од власт на претседателот Мухамед Морси минатата недела. Поранешниот шеф на меѓународната агенција за атомска енергија и добитник на Нобелова награда за мир претходно беше именуван за шеф на нова влада, но неговата кандидатура беше одбидена од страна на конзервативната Ал Нур партија. Муслиманскотото братство во понеделникот повика на протести поради против отстранувањето на Морис од страна на власта од претседателската функција.
XS
SM
MD
LG