Достапни линкови

Градоначалникот на Анкара ќе гради „музеј на вандализмот“


Градоначалникот на Анкара Мелих Ѓучек вети дека ќе изгради „музеј на вандализмот“, за да ги покаже штетите, причинети од демонстрантите во турската престолнина. Тој во соопштение ја објави намерата да отвори музеј, во кој ќе ја изложи општествената сосптевност која „настрада“ за време на антивладините протести во престолнината. Ѓучек предизвика дебати кога покрена „војна“ на Твитер против медиуми како што се Би-би-си и Си-ен-ен, обвинувајќи ги за заговор и лажни информации. Во протестите беа уништени 26 јавни автобуси, 48 постојки, 64 сообраќајни знаци, 74 билборди, галерии, општествена зграда, камери, улични светилки, како и часовникот на плоштадот Казлај, се истакнува во соопштението.
XS
SM
MD
LG