Достапни линкови

Започна испрашувањето на Морси


Припадниците на египетските безбедносни служби започнале со распит на поранешниот претседател Мухамед Морси и дел од неговите соработници од Муслиманското братство, јавува новинската агенција АФП. Како што јавува агенцијата, целта на испитувањето е да се утврди дали припадниците на Муслиманското братство добивале помош од странски групи како либанскиот Хезболах и палестинскиот Хамас. Египетската војска пред една недела по неколку дневнни антивладини протести во кои загинаа десетици луѓе го суспендираше уставот, го симна од власт Морси и најави оддржување на предвремени претседателски избори. Привремениот претседател Адли Мансур издаде декрет со кој најави дека до 2014 предвремени парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG