Достапни линкови

Промена на власта по изборите во Бутан


Главната опозициска партија во Бутан доби мнозинство на парламентарните избори во земјата. Ова се резултатите кои денеска ги објави шефот на изборната комисија. Опозициската Народна демократска партија на изборите освои вкупно 32 пратенички места во Собрението кое брои вкупно 47- членови. Владеачката партија освои 15 пратенички места
XS
SM
MD
LG