Достапни линкови

Сноуден сè уште не побарал азил во Русија


Руските власти соопштија дека поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност, Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа во САД, а во моментов е во Русија, сè уште не поднел официјално барање за азил. Шефот на руската служба за миграции Константин Ромодановски денеска изјави дека досега не е примено такво барање. На средбата со активисти за човекови права на московскиот аеродром Шереметјево вчера, Сноуден изјави дека ќе побара азил во Русија. Сноуден е во транзит делот на аеродромот од неговото пристигнување од Хонг Конг на 23 јуни. Белата куќа соопшти дека претседателите Барак Обама и Владимир Путин разговарале за Сноуден во вчерашниот телефонски разговор. Американските власти бараат од Русија да го протера Сноуден за да може да се соочи со кривичните пријави во САД.
XS
SM
MD
LG