Достапни линкови

Црна Гора го одбележува денот на државноста


Илустрација.
Црна Гора денеска го одбележува денот на државноста, во знак на сеќавање на 13 јули 1878 година, кога на Берлинскиот конгрес е признаена како самостојна држава, како и на истиот датум во 1941 година кога црногорскиот народ ја почна борбата против фашизмот, јави Танјуг.

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ положи денеска венец на споменикот „На партизанот борец“ во спомен паркот во Подгорица.

Вујановиќ синоќа на свечениот прием во Цетиње изјави дека Црна Гора на најдобар начин ја симболизираат слободата и антифашизмот обединети во еден датум, 13 јули - Денот на државноста.
XS
SM
MD
LG