Достапни линкови

Саудиска Арабија апелира старите и болни да не одат на аџилак


Аџилак во Мека во 2012.
Саудиска Арабија ги повика постарите лица и хронично болните муслимани да не одат на аџилак, во обид да се запре ширењето на вирусот МЕРС. Триесет и осум луѓе починаа од вирусот сличен на САРС во Саудиска Арабија од септември досега. Министерството за здравство соопштува дека луѓето со послаб имунитет, децата и бремените жени треба да го избегнуваат аџилакот во Мека во октомври. Милиони муслимани патуваат секоја година во Саудиска Арабија на аџилак. Светската здравствена организација потврди 80 случаи на заразени од вирусот МЕРС во светот, од кои 45 смртни случаи.
XS
SM
MD
LG