Достапни линкови

Дефект на пруга - причина за несреќата во Франција


Француската Национална железнички компанијата соопшти дека железничката несреќа што се случи вчера во близина на Париз, најверојатно, била предизвикана од дефект на железничките пруги. Пјер Изард, претставник на железничката компанијата, изјави дека истрагата открила дека две шини кои требало да бидат поврзани со метална шипка, останале одвоени. Претходно францускиот министер за транспорт ја отфрли можноста за човечка грешка, како причина за смртоносната несреќа. Во несреќата загинаа шест луѓе, а 30 беа повредени, од кои осум сериозно.
XS
SM
MD
LG